Vilniusse Naujamestise piirkonda kerkiv ehitis täiendab uut esinduskvartalit

13.12.2007

Soome Vabariigi saatkonna uus hoone, mis valmib 2009. aastal Vilniuses K. Kalinausko tänaval, täiendab Leedu pealinna keskusesse moodustuvat välisesinduste kvartalit. Uue hoone piirkonna senise hoonestusega harmoneeruvasse ossa planeeritakse era- ja ärikortereid. Projekti elluviimise käigus taastatakse kvartali esialgne ilme, korrastatakse olemasolevad haljasalad ning rajatakse puhketsoonidega park.

„Loodame, et antud projekt loob uued võimalused mitte ainult meie saatkonnale, vaid eelkõige kogu Vilniuse linnale ja selle elanikele, uuest hoonest aga saab Vilniuse südalinnaga harmoneeruv silmapaistev vaatamisväärsus,“ ütles Mikko Passo, Soome välisministeeriumi Kinnisvaraosakonna juhataja. Tema sõnul püüdleb Soome saatkond heanaaberlikkuse põhimõtteid austades selle poole, et ehitustööd toimuksid organiseeritult ning kõrgeid kvaliteedinõudeid järgides. Veel ühe saatkonnahoone kerkimisega Õnnepalee kõrvale jätkub välisesinduste kvartali väljakujunemine Naujamestise piirkonnas.

Tsiteerides ettevõtte E.L.L. Nekilnojamas turtas peadirektorit Gadiminas Tursat, on uus hoone huvitav ja vastutusrikas projekt, kuna selles on ühendatud diplomaatilise esinduse ruumid, era- ja ärikorterid. Lisaks sellele sulandub uus hoone loomulikult juba olemasolevate ehitiste arhitektuuriga: külgfassaadi kaudu ühendatakse see kaasaegse hoonega J. Basanaviciause tänaval, säilitades sama kõrgustaseme. Hoone soliidse ja ümbruskonnaga harmoneeruva eksterjööri loomisel kasutatakse kivi, rohekaks toonitud klaasi ning oksüdeeritud vase kombinatsiooni.

„Palju tähelepanu pöörame ka lähedalasuvale pargile – projekti realiseerimisel säilitatakse hoonet ümbritsev haljasala. Lisaks sellele rajatakse kvartali nurkadesse pargid, kuhu istutatakse 20 tamme ja 260 valgepööki. Samuti kujundatakse välja ka puhketsoonid ja jalgteed, paigaldatakse pingid ja jalgrattahoidikud ning territoorium valgustatakse,“ selgitas G. Tursa. Kõrvalasuvate majade lastele rajatakse kaasaegne ja ohutu mänguväljak.

Ehitustööd peaksid plaanide kohaselt lõppema 2009. aasta alguses. Ehitus ei tõkesta liiklust naabertänavatel, kuid jalakäijate ohutuse tagamiseks piiratakse ehitusplats aiaga. Uues hoones on kasulikku pinda üle 3500 ruutmeetri; selle ja kõrvalhoone elanike mugavuse tagamiseks ehitatakse välja kahekordne maa-alune parkla, mis mahutab kuni 50 autot. Projekti planeeritav üldmaksumus on ligikaudu 32 miljonit litti. Projekti teostajaks on ettevõte E. L. L. Nekilnojamas turtas, kes võitis 2006. aasta juunis Soome välisministeeriumi poolt korraldatud konkursi.

Baltimaades tegutseval rahvusvahelisel grupil E.L.L. Kinnisvara, mille koosseisu kuulub ka kinnisvaraarendusega tegelev E.L.L. Nekilnojamas turtas, on samalaadsete projektide teostamise kogemused: 2004–2005 renoveeriti uusimaid ohutusnõudeid järgides USA saatkonna hoone Tallinnas. Praegu tegeleb E.L.L. Nekilnojamas turtas Vilniuses kaubandus-meelelahutuskeskuse Panorama ehitamisega, 2005. aastal avati ettevõtte rajatud kaubanduskeskus Mandarinas.

Soome saatkonna paiknemise ajalugu Leedus (pärast 1990. aastat): 1991 august: pärast 50-aastast vaheaega taastati diplomaatilised suhted Leedu ja Soome vahel; 1991 detsember: Soome saatkond tegutseb ajutistes ruumides; 1992 juuli: Soome saatkond kolib ruumidesse Klaipedose tänaval, milles töötab ka praegu, kuid ruumi ei ole piisavalt; 1998 juuni: võetakse vastu otsus krundi otsingute kohta, millele võiks ehitada uue Soome saatkonna hoone; 2001 veebruar: Vilniuse linn võtab vastu otsuse Soome saatkonnale krundi eraldamiseks; 2002 jaanuar: Soome saatkond allkirjastab krundi ostulepingu; 2006 juuni: konkursi korras valitakse projekti teostaja ning Soome välisministeerium allkirjastab lepingu ettevõttega E.L.L. Nekilnojamas turtas.