Valminud on Tallinna vanalinna kaasaegne fassaadivalgustus

27.09.2019

Valminud Tallinna vanalinna müüride ja tornide kaasaegne fassaadivalgustus äratab need pimeduse saabudes justkui uuele elule ja paneb sosistama oma põnevast ajaloost. Projektist ja valgustatud objektidest saab ülevaate kodulehel http://valgussosistab.ee/.

Väärikat projekti finantseeris enam kui 800 000 euroga kinnisvaraettevõte Kapitel ning tegemist on ühe suurima erakapitali panusega Tallinna avalikku linnaruumi. Valguslahenduse projekteeris ja ehitas Merko.

„Püüdsime vanalinna müüride ja tornide valgustamise projektiga anda oma panuse Tallinna parima osa esiletoomisse. Kui meil on võimalus teha midagi paremaks, siis tuleb kiusatusele järele anda ja seda teha,“ ütles AS Kapiteli nõukogu esimees Toomas Annus.

Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf on linna pressiteates öelnud: „Enam ei valgustata torne ja hooneid kaugelt võimsa prožektoriga, vaid kasutatakse oluliselt väiksema võimsusega valgusteid. Vanalinna rajatiste uus valgustus on mahedalt sametine, mis  toob välja valgustatava objekti nüansid, luues keskaegse ja saladusliku üldpildi.“

Projekti käigus sai uue valgustuse ligi 40 objekti ning paigaldati pea 600 LED-valgustit. Uued sooja valgustemperatuuriga LED-valgustid tagavad senise valguslahendusega võrreldes ligi 20-kordse energiasäästu ning heidavad müüridele sooja ja õrna valguse, mis loob õdusa ja mõnusa miljöö.

Valgusprojekti autor on 2017. aastal Tallinna linna korraldatud ideekonkursi võitnud Soome ettevõte Lighting Design Collective Oy ning võidutöö kontseptsioon on kui austusavaldus vanalinna ajaloo armidele ja fragmentidele, mida müürid väljendavad. Valgusarhitektid on sättinud paika valgustugevused, nurgad ja nivood, et tuua esile vanalinna algupärane olemus. Valgusprojekt annab paljudele vanalinna paikadele autentse ilme, tuues esile nende põneva ajaloo ning heites valgust ja varje detailidele, mida minevik on vorminud. Tähelepanu keskmesse on toodud detailid, mis rõhutavad hoonete isikupära ning tänu hoolikalt valitud valgustugevusele loovad linnaruumis hubase meeleolu.

Kapitel (www.kapitel.ee) on Baltikumi suurimaid kinnisvaraettevõtteid, kes arendab ja juhib kaubanduskeskusi, hotelle ja büroohooneid. Grupi kinnisvaraportfellis on üle 185 000 m² üüritavat pinda. Ettevõte omab nelja büroohoonet (Delta Plaza ja Sõpruse Ärimaja Tallinnas, Narbuto 5 Vilniuses ja I.P.Pavlova 5 Prahas) ning osalust mitmes juhtivas ostukeskuses (Spice ja Spice Home Riias, Panorama Vilniuses, Viru Keskus Tallinnas). Ettevõttele kuulub Nordic Hotel Forum (operaatoriks OÜ Nordic Hotels) ning koos AS-iga Infortar Tallink City Hotell, mida opereerib Tallink Hotels.