Tema Majesteet Norra kuningas koos Soome ja Leedu presidentidega avasid Vilniuse Saatkonnamajas asuvad saatkonnad

06.07.2009

Vilniuse kesklinnas paiknev saatkonnakvartal täienes Soome ja Norra diplomaatilise esindusega. Soome Vabariigi diplomaatiline esindus ja Norra Kuningriigi saatkond paigutati ümber Naujamestise linnaosas paiknevasse nn Saatkonnamajja. 06. juulil 2009 avasid need ametlikult Tema Majesteet Norra kuningas Harald, Soome president Tarja Halonen ja Leedu Vabariigi president Valdas Adamkus. Vilniuses avatud 36 diplomaatilisest esindusest 13 asub praegu Naujamiestise saatkonnakvartalis.

„See on minu ja teiste saatkonna töötajate jaoks suur päev. Saatkond tegutses algselt ajutisena mõeldud ruumides 17 aastat. Nüüd asub Soome saatkond moodsas, arhitektuuriliselt kaunis hoones, kus on kõik tänapäevased mugavused ja saatkonna töö hõlbustamiseks mõeldud ruumid. Olen eriti rõõmus selle üle, et jagame Saatkonnamaja Norra kolleegidega. See lihtsustab Põhjamaade koostööd veelgi. Loodan, et uus hoone meeldib ka Vilniuse kodanikele,” ütles Marja-Liisa Kiljunen, Soome Vabariigi suursaadik Leedus.

Norra Kuningriigi suursaadik Leedus, Tema Ekstsellents hr Steinar Gil jagab seda positiivset arvamust: „Uute ametiruumide avamine teeb teoks Leedus asuvate Norra ja Soome esinduste ühisprojekti, oleme selle kui Põhjamaade koostöönäite üle uhked. Oleme väga rahul oma uute ruumidega ja nende suurepärase asukohaga selles Vilniuse kesklinna ilusas uues hoones.”

Valminud Saatkonnamaja paistab silma multifunktsionaalsusega. Soome saatkond asub Saatkonnamaja teisel ja Norra saatkond kolmandal korrusel. Osa kvartali üldist arengut arvestavast hoonest on mõeldud äriruumideks ja korteriteks: ärikorterid asuvad saatkondadest ülespoole jäävatel korrustel ja esimene korrus on mõeldud äriruumideks; kõige ülemine, kuues korrus on mõeldud prestiižikate korterite elanikele. Hoone väliskülje loomiseks kasutati kivi, klaasi ja vase kombinatsiooni, mis on soliidne ja ümbrusega kooskõlas. Platsi renoveerides jäeti alles rohelus ning projekti käigus loodi ka õdus pinkidega puhkenurgake. Peale selle istutati üle 20 tamme ja umbes 260 valgepööki. Vilniuse kodanike meeleheaks sai vastupidavate graniittahvlitega kaetud plats ka pingid, jalgteed ja valgustid. Majaelanike ja ümbruskonna laste jaoks ehitati moodne mänguväljak.

„Saatkonnamaja projekti arendades püüame ühendada saatkondade, ettevõtete ja elanike vajadused. Pakume mugavaid ja moodsaid tööruume kontoriteks. Elanikele oleme loonud turvalise ümbruse ja kvaliteetse keskkonna. Selle hoone väärtust ei suurenda mitte ainult tehniline kvaliteet, vaid ka strateegiline asukoht,” ütles projekti arendaja, firma E.L.L. Nekilnojamas turtas tegevjuht Gediminas Tursa. Saatkonnatöötajate ja majaelanike elu teevad mugavamaks eraldi liftid ja üle 50 auto mahutav maa-alune parkla.

Projekti viis ellu firma E.L.L. Nekilnojamas turtas, mis kuulub Balti riikides tegutsevasse rahvusvahelisse gruppi E.L.L. Kinnisvara ning kellel on pikaajalised kogemused erinevate kinnisvaraprojektide arendamises.