Elemental Skanste projekt sai ehitusloa ja kõrgeima BREEAMi taseme Baltikumis

24.05.2019

Riia linna ehitusamet kiitis lõplikult heaks Kapiteli poolt arendatava Elemental Skanste kahe büroohoone projekti  ja andis neile ehitusloa. Ettevõte on lõpule viimas ehitushanget ja plaanib alustada kahe kümnekordse hoone ehitust sel suvel. Büroohoonete projekteerimisprotsess pälvis ka BREEAMi keskkonnasäästlikkuse sertifikaadi tasemel „Excellent“.

 „Elemental Skanste on mastaapne ja keeruline projekt ning me oleme seadnud endale kui arendajale väga kõrged kvaliteedinõuded. Meil on hea meel raporteerida arendusprotsessis oluliste vahe-eesmärkides saavutamist nii seoses rahvusvahelise keskkonnasäästlikkuse sertifitseerimise kui ehitustööde alustamisega,“ ütles SIA Kapiteli tegevjuht Andris Stankevičs.

Riia linna ehitusamet on projekti lõplikult heaks kiitnud ja andnud sellele ehitusloa. SIA Kapitel on lõpule viimas hanget  ehituse  peatöövõtja leidmiseks. „Alustame ehitusega niipea, kui oleme läbirääkimised lõpetanud ja peatöövõtjaga lepingu allkirjastanud. Ehitustööde kavandatud kestus on umbes 20 kuud, seega plaanime kahe tornhoone valmimist 2021. aastal,“ lisab Andris Stankevičs.

Energiatõhusate ja keskkonnasäästlike Lätis kehtiva A++ klassi büroohoonete projekteerimisel lähtuti ehitusinfo modelleerimise põhimõtetest ja need vastavad rahvusvahelisele standardile BREEAM. Elemental Skanste sai Lätis esimesena Riikliku Keskkonnabüroo keskkonnamõju hindamise aruandes positiivse hinnangu. Hooned projekteeris Eesti arhitektuuribüroo PLUSS koostöös oma Läti partneriga SIA Birojs T22.

„Üks meie põhiväärtusi on keskkonnasäästlikkus ja meil on väga hea meel, et Elemental Skanste on esimesi büroohooneid Riias, mille projekteerimisprotsessile on antud BREEAMi keskkonnasäästlikkuse sertifikaat tasemel „Excellent“. BREEAMi ametliku veebisaidi kohaselt on meie saavutatud tulemus – 80,1% – kõrgeim, mis on uue hoone rajamisel Balti riikides välja antud,“ kommenteeris müügi- ja kliendisuhete juht Ilze Reira.

„On näha, et ettevõtted on end harinud ning keskenduvad madalaimate kulude ja lühiajalise perspektiivi asemel pikaajalisele tõhususele ja inimestele kui oma peamisele ressursile. Elemental Skanstes loome inimsõbraliku, tervisliku ja tänapäevase töökeskkonna, kus on paindlikud  büroopinnad ja pakutakse toetavaid teenuseid nagu work cafe, spordiklubi ja jagatud koosolekuruumid,“ lisas Ilze Reira. „Lisaks pakume professionaalset nõustamist  büroode kavandamisel, mis aitab ettevõtetel luua täpselt nende vajadustele vastavaid töökeskkondi. Kasutame antud protsessis 3D mudelit  ja virtuaalreaalsust, mis võimaldab  rentnikel astuda oma tulevasse kontorisse juba täna, enne tegelike ehitustööde algust,“ kirjeldas Ilze Reira Kapiteli pakutavat täisteenust.  Kapiteli meeskonnaga hiljuti liitunud müügi- ja kliendisuhete juht Ilze Reiral  on suured kogemused ärikinnisvara valdkonnas (14 aastat maakleri- ja nõustamisteenuste ning projektijuhtimise alal).

Elemental Skanste bürookompleksi (www.elemental.lv) esimeses etapis ehitatakse kaks kümnekordset büroohoonet, mis hõlmavad 20 500 m² üüritavat büroopinda ja 367 parkimiskohta. Standardsetel  korrustel on 1100 m² üüritavat büroopinda ja nende kõrgus on üle 3 meetri (3 meetrit tõstetud põrandapinnast rippelementideni ja 3,3 meetrit tõstetud põrandapinnast laeni). Kummaski tornis on  ruumi 700–800 töökohale. Järgmistes etappides on kavas ehitada veel kolm büroohoonet üüripinnaga kokku umbes 20 900 m² ning mitmekorruseline parkimismaja kompleksi keskele.

BREEAM (www.breeam.com) on hoonete hindamise ja sertifitseerimise süsteem, mis on välja töötatud ja mida hallatakse Ühendkuningriigis. Sertifikaat antakse hoonetele, millel on keskkonnale kõige väiksem kahjulik mõju. Hinnatakse protsessi kõiki etappe, alates projekti väljatöötamisest ja ehitusprotsessist kuni hoone kasutuselevõtmiseni. BREEAMi standardite kasutamine kinnisvaraarenduses on nüüdisaegse ja vastutustundliku ehituse nurgakivi.

Kapitel (www.kapitel.ee), varasema ärinimega E.L.L. Kinnisvara, on Baltikumi suurimaid kinnisvaraettevõtteid, kes on üle 20 aasta arendanud ja juhtinud kaubanduskeskusi, hotelle ja büroohooneid. Praegu omab ja haldab grupp rohkem kui 185 000 m² üüritavat pinda. Ettevõte omab nelja büroohoonet (Delta Plaza ja Sõpruse Ärimaja Tallinnas, Narbuto 5 Vilniuses ja I.P.Pavlova 5 Prahas) ning mitut juhtivat ostukeskust (Spice ja Spice Home Riias, Panorama Vilniuses ja osa Viru Keskusest Tallinnas). Ettevõttele kuulub ka kaks hotelli Tallinnas.